12

Girişimci kimdir ve siz girişimci misiniz? (Anket)

Not : Önce yazıya kısaca göz atın ve sonra dilerseniz Ankete katılın..

Kapitalizm’de zenginler yaratılır ve bu zenginlerin iş istihdamı yaratarak topluma iş vermesi sağlanır. Eğitim sistemi ve televizyon gibi araçlarla yapılan sinsi propagandalar sayesinde de topluma “sigortalı bir iş bul” zihniyeti aşılanır. Böylece ortalık üniversiteden çıkıp iş arayan müstakbel “çalışan” adayları ile dolar.

Bazıları ise daha okul sıralarında kendi işlerini kurma sevdasına yakalanır. Toplumun, medyanın, kapitalizmin, ailenin tüm dayatmalarına rağmen akıllarından “kendi patronu olma” fikrini atamazlar. Bu kişilere robotlaşmış olan diğerleri tarafından uzaylı gibi davranılır, yaptıkları işlere set konulur, başarısızlıkları ile dalga geçilir. Ama bu “sorunlu girişimciler” hiçbir şeye kulak asmayıp kendi işlerini kurmaya odaklanırlar.

Ülkemizdeki Girişimci sayısı!

Şimdi kısaca bu sıradışı karakterleri inceleyip sonrada kendimizi sorgulayalım;

Girişimci her şeyden önce iyi bir insandır! Hayalinde çok para kazanma isteği olması onu “cimri veya para göz” yapmaz! Çünkü o cömerttir ve hatta daha fazla cömertlik yapabilmek için kazanmak istiyordur.

 • Büyük hayalleri vardır
 • Risk almaktan çekinmez
 • Fırsatları gözlemler
 • Hayallerine yatırım yapmaktan çekinmez
 • Sermayenin sahibidir veya sermaye için riske girebilir
 • Gerekli bilgi ve beceriye sahiptir veya hayalleri için sahip olur
 • Başkasının çalışanı olma fikri onu rahatsız eder, özgürlük bağımlısıdır

Hayalinde muhakkak iyilikler yapabilmek vardır. Çünkü çok para ile büyük insan olunmayacağını , büyük olabilmek için “insanlara faydalı olmak” gerektiğini bilir. Örnek vermek gerekirse sosyetik güzel Eda Taşpınar’ın sırf çok parası var diye büyük insan olamadığının farkındadır.

Üretir, hizmet sunar, ticaret yapar ve bir şekilde maddi-manevi kazanç sağlayarak kendi işini kurmayı kafasına koymuştur.

GİRİŞİMCİLİK BİR AŞKTIR…

 • Arkadaşlarına, ailesine, anlayan anlamayan herkese ondan (projenizden) bahseder.
 • Aklı bir karış havada avare avare gezer, başkalarını dinlemekte zorluk çeker.
 • Sık sık onun üzerinde düşünebilmek için yalnız kalmak ister.
 • Ne zaman eline bir kağıt / kalem geçse onun hakkında yazar, çizer, hesaplar.
 • Ona ailesinden, sevgilisinden ve arkadaşlarından daha fazla zaman ayırır.

GİRİŞİMCİLERE BİRKAÇ KÜÇÜK TAVSİYE…

Girişimci belirlediği iş fikrinin uygulanabilirliğine önce kendisi inanmalı, gerektiğinde diğer kişileri (aile, ortak, finansör v.b) ikna edebilmelidir. İnançlı ve azimli olmalıdır.

İnandığı işi kurmak için yoğun bir zaman ve para harcamaya yetecek motivasyona sahip olmalıdır.

Emek, sabır, motivasyon, azim, inanç, güven, zaman ve işle ilgili asgari harcamaları yapacak parası olmalıdır.

SİZ BİR GİRİŞİMCİ MİSİNİZ?

Kendinizi değerlendirin ve şeffaf olun. Gerçekten bir girişimci misiniz yoksa sadece para kazanmaya ihtiyacı olan herhangi biri misiniz?

Girişimci misiniz?

View Results

Loading ... Loading ...
Kategori: Girişimcilik, Okur Anketleri Tags: 
reklam23

12 Cevap var to "Girişimci kimdir ve siz girişimci misiniz? (Anket)"

 1. Semih DOĞAN dedi ki:

  Merhaba Teoman abi öncelikle yazı için teşekkürler, eline sağlık kesinlikle aydınlatıcı ve insanın kendine sorular sormasını sağlayan bir yazı. Evet ben bir girişimciyim , peki bunu nereden anladım. Şuan 20 yaşındayım, üniversite 2. sınıf öğrencisiyim , benim hikayem lisenin ilk yıllarına dayanıyor. Liseye girip sıraya oturduğum ilk gün okulun biran önce bitmesi için dua ettim. Çünkü zorunlu olarak bir yere bağımlı kalmak beni boğmaya başlamıştı. Yani nereye kaçta girip kaçta çıkıcağımı, ne giyeceğimi , saçımı sakalımı nasıl yapacağımı , orada ne yapacağımı, ne zaman tatil yapacağımı birileri söyeyip duruyordu. Ve çalışma hayatımda da bunun böyle olacağını düşünüp biraz ürktüm açıkçası hatta o zaman ne kadar kazanacağımı bile başkaları belirleyecek. Daha o zaman kesinlikle kendimin patronu olmaya karar verdim. Ama nasıl yapacağımı bilmiyordum. İlk olarak karşıma internetten para kazanılabileceğini söyleyen bir kitabın reklamı çıktı, zaman kaybetmedim araştırdım ve aldım. Bir lise öğrencisi için kitap oldukça pahalıydı ama ne yaptım ettim ve o parayı bulup aldım. Kitap bana para kazandırmadı. Ama temelleri öğrendim ve ufkum açıldı. O günden beri ulaşabildiğim her kaynağa ulaşmaya çalışıyorum. Lisede geliştirdiğim ingilizcem sayesinde ( diğer bütün derslerim kötüydü 🙂 ) hergün daha fazla şey okuyorum. Lisede arkadaşlarıma heyecanla işi anlattığımda kimse bana inanmıyor hatta aşağılayan bile oluyordu ama inanın hiç umrumda olmadı sadece onlar için üzüldüm. Şuan istediğim yere ulaşamamış olsamda çoğu üniversite öğrencisinin hayalini kuramadığı parayı internetten kazanıyorum. Ama sadece internetten de değil , network marketing den de kazanıyorum ve bu network marketing işine girmeyi düşündüğüm zamanlarda senin yazınla işe girmeye karar verdim ve anında işe girdim. (Yaklaşık 1700 lira ödeyerek) bunun içinde çok teşekkür ederim.

  Yani demem o ki bence girişimcilik bir tutkudur,ruhtur.İşlerimi düşündüğüm zaman gözüm hiçbirşeyi görmüyor. Bir anda çevreye kendimi kapatıyorum. Hatta bir keresinde bir sınav için başvuru yapamaya yürüyerek gidiyordum , işleri düşünmeye o kadar kaptırmışım ki fazladan 1 km kadar yürüdüm. Ve bu düşüncelerden büyük bir haz alıyorum.

  İyi akşamlar.

  • Teoman Arslan dedi ki:

   Fazladan yürüme ve özellikle de otobüste ise ineceği yeri kaçırma olayı girişimcilerde çok sık rastlanan birşey Semih. En azından ben çok yaşadım 🙂

 2. muharrem dedi ki:

  Merhaba Teoman bey ben normal piyasada tektstil işlerinde hatta başka sektörlerde küçük çaplı al,sat işleri yaptım artık şimdi piyasalarda küçük sermaye ile iş yapma zamanı geçti internet hep ilgimi çekmiştir ,internetle çokşey yapılabileçeği aşikar ne varki ben bu işe yabancıyım nerden başlanması gerekir bilmiyorum bu hususta bana yardımcı olurmusunuz? Teşekkür ederim.

  • Teoman Arslan dedi ki:

   Yardımcı olmayı isterim Muharrem Bey. Ama nasıl? Başlangıç olarak sağ sütunda banner koyduğum yazıları okuyabilirsiniz. Kafanızda şekillendikçe bana daha nokta atışı sorular sorarsanız memnuniyetle cevaplarım.

 3. Gökhan dedi ki:

  Teoman resmen benim hayatımı anlatmışsın ya . Ben lise yıllarındayken herkesin girmek istediği bir iş vardı. Bazısı avukat bazısı doktor bazısı psikoloji danışmanlık…. gibi iş hayelleri vardı. Ben çoğu işe baktım. Ama hiçbiri benim istediğim gibi bir iş değildi. Ben çok da çalışsan ay sonu aynı maaş, az da çalışsan ay sonu aynı maaş istemiyordum. Ben performansıma dayalı olarak kazandığım paranın da artmasını istiyordum. İstediğim böyle bir iş gerçek hayatta ticaret. internette affiliate marketing ve belki birazda network marketing. Aslında bunlarda internet üzerinden ticaret sayılır. Herneyse anem ve babam hep bana şöyle der ” Bir işe gir en azından sigortan işler” gibi bir lafları var. Beni uyuz ediyo 🙂 . Evde günlük 2-3 saatlik çalışmayla 1000 tl gibi bir kazancım var şurala. [ Adsense ve Affiliate Birleşimi] Annem ,babamın dediği gibi yaparsam günde 8 saat çalışıp ay sonu 300 tl daha az maaş almak istemediğimi söylüyorum. Ve kazandığım parayı katlamak için hep aldığımı yatırıyorum domain ve makale yazdırmaya. 1-2 aya üst düzey memur maaşına ulaşabileceğimi düşünüyorum. Ondan sonra değişik planlarım var. Her neyse yazı güzel. Böyle devam et abi

 4. NEZAHAT dedi ki:

  merhaba teoman bey:
  Bu güzel yazı için teşekürler öncelikle.yazıyı okuyup biraz düşündükten sonra sanırım bende bir girişimciyim deme fırsatı buldum…Bunu düşünmemde pastanın büyük kısmını her zaman size ayırmışımdır…Her zaman bilgisayar ve internet üzerinde bir işim ama kendi işim olmasını istemişimdir… Teobook ve sizlerle tanıştıktan sonra girişimciliğe ilk adımı atmış oldum..yardım ve desteklerinizden dolayı çok teşekür ederim…

 5. Maremkurt dedi ki:

  Henuz lısedeyım .
  sınava gırexem bu sene . Herkes kendını derslere adamıs , tum hayatını buna baglamıs . bır yerde dogru bırsey ama hayallerıne baktıgımızda hep (daha lıseden) sabıt bır ıs soz konusu. Bunun bu konuyla alakası ne bılmıyorum ama bır seye baslanacaksa bence lıselerden baslanmalı . Ben ılk gırısımcılıkk fıkırlerımı lısede edındım

 6. yavuz dedi ki:

  kapitalizmi yenmenin tek caresi eğitim eğitim eğitim ….ilk okuldan bu yana bu öğretilmeli girişimcilik . ama bize teek oğretilen sey git birinin yanında caliş başka kapitalizmin içine suruklendik itildik hep

 7. yavuz dedi ki:

  Ahmet Serif İzgören bunu cok iyi acıklıyor bize hep kendini baskasının ayakkabısı içinde hisset dediler…

 8. Nilüfer dedi ki:

  Zorunluluklar sonucu 17 yaşında devlet memurluğuna başladım ama hep çeşitli projelerim ek uğraşlarım oldu. yaratıcı ve becerikli biri olarak hep memuriyette harcandığımı düşündüm ama gene zorunluluklar… Artık hayata geçirmek istediğim birkaç olgunlaşmış projem var ancak yazınızda anlattığınız kadar hayalperest yada coşkulu değilim. o yüzden hayırı seçtim.
  Bence bu yazının en güzel tarafı en çokta sizi bize tanıtması. Coşkunuzu hiç kaybetmeyin hocam; arayıpta bulamayanlar var:)

  • Semih DOĞAN dedi ki:

   Nilüfer hanım coşku ve hayalperest eksikliği inançsızlıktan kaynaklanır , eğer inanır ve bir adım atarsanız inanın sizi hiçbirşeyin bu kadar heyecanlandıramayacğını anlarsınız.

Sen de bir yorum bırak

Yorumunu Gönder

Tasarım Okan Çelik